Sušené ovoce je velice oblíbené, stejně jako sušené ořechy. V posledních letech se více a více propaguje jako mlsání místo sušenek a jiných pochutin. Je však vždy vhodné do našeho jídelníčku? Jakému ovoci se raději vyhnout a na co si dát při nákupu pozor?
Způsoby sušení
Na našem trhu najdeme ovoce sušené dvěma způsoby – sušené vzduchem klasicky po starém způsobu a ovoce sušené prudkým mrazem – lyofilizované ovoce. Lyofilizace je proces, který se stále více a více dostává do středu pozornosti, tato metoda je totiž velice šetrná a zachovává v ovoci velké množství chuti. Ovoce tak chutná více jako čerstvé a zároveň vydrží opravdu dlouho.
Na co pozor při nákupu sušeného ovoce
Sušené ovoce je zdravé. Ve svojí původní formě. Pokud ovoce chcete koupit, pak si dejte pozor, aby nebylo dobarvováno, sířeno a aby nebylo doslazováno. Doslazování sušeného ovoce je naprosto zbytečné, avšak dělá se docela běžně. Ze zdravého ovoce se rázem stává bomba narvaná bílým cukrem.
Je všechno sušené ovoce vhodné?
Tak především se sušeným ovocem to nesmíme přehánět, stejně jako se vším ostatním. I ve svojí nepřislazované formě obsahuje poměrně hodně cukrů, avšak pořád se jedná o alternativní formu sladkosti, která je však pořád lepší než klasické sušenky a oplatky. Pozor však na některé druhy ovoce, jako jsou například sušené datle, které obsahují opravdu velké množství cukru. Ve formě pasty se dokonce využívají jako sladidlo. Volte spíše méně sladké ovoce, jako jsou sušené fíky, meruňky, broskve, jablka nebo třeba hrušky.
A jak sušené ovoce konzumovat? Jen tak na chroupání, do kaší, müsli nebo třeba jako ozdobu do bílého jogurtu. Sušené ovoce je poměrně univerzální, pro svoji trvanlivost se hodí třeba na túry do hor, nebo jako pochutina pro děti do školy na svačinu. Výhoda je v tom, že seženete klidně i malé sáčky s ovocem.