Každý majitel pozemku ví, jaké výhody přináší jeho oplocení. Ať už je to zamezení vstupu zlodějům, zabránění průchodu cizích lidí přes pozemek, nebo prevence útěku domácích zvířat, rozhodně není pochyb o tom, že se jedná o výhodnou věc.
Problémem, před kterým však majitelé stojí, je jaký plot postavit. Přeci jen, možností je spousta, a každá z nich má své výhody i nevýhody. Správný výběr je přitom důležitý pro to, aby vykonával svou funkci po mnoho let.
Tím v současnosti nejběžnějším řešením je pletivo, především kvůli své nízké ceně a snadné instalaci. Neposkytuje však žádné soukromí a je poměrně snadné jej přelézt. I proto mnozí na jeho vrchol umisťují ostnatý drát.
Klasické je také dřevo. Zde je výhoda, že si můžeme zvolit, jak široká mezera bude mezi jednotlivými plaňkami. Můžeme tak plně zakrýt výhled na náš pozemek, což oceníme, zejména pokud bydlíme u frekventované silnice.
Možností je také beton, avšak ten se příliš nepoužívá, neboť je nejdražší. Je však zároveň nejpevnější a při správné péči vydrží nejdéle.
Avšak to není ani zdaleka všechno. Možné jsou i kombinace jednotlivých materiálů. Poměrně obvyklý je betonový plot se dřevem. Zde se jedná o dřevěné plaňky na betonové podezdívce. Zde je cílem zachovat vzhled dřeva, zatímco pevnější betonové základy zabrání jeho poškození odspodu. Je to ale skutečně tak vhodná kombinace?
Jako vše, i tato má své výhody i nevýhody. Jistě, je pevný a vypadá mnohdy skutečně dobře, avšak je třeba říci, že vyžaduje zároveň více péče. Přeci jen se jedná o dva materiály, takže je potřeba jak obnovovat nátěr na dřevěné části, tak i omítku na té betonové, tedy pokud má stále vypadat dobře a plnit svůj úkol.
Přesto je tato cena dostatečně nízká, jak dosvědčuje fakt, že tento typ najdeme poměrně často na vesnicích. Rozhodně se zde osvědčil, a není tedy divu, že se k němu lidé stále vrací.