Typ ubytování
Největší objem tvoří penziony a horské chaty. Preferujeme spíše klid, soukromí, málo zalidněné destinace a odlehlé kouty polosamot. Velký zájem je také o týdenní pronájmy bytů a překvapivě roste i počet zájemců o cestování karavany a dodávkami, kdy se noclehy kombinují se stanovou konstrukcí. Stabilní počet zájemců tvoří i turisté, cykloturisté a vodáci, kteří stále častěji preferují ubytování v soukromí v atraktivních lokalitách.
Na vlastní pěst nebo cestovka
Zatímco v 90. letech jasně převažovaly cestovní kanceláře a lidé zatoužili po komfortu, kdy nebylo třeba se o nic starat, dnes se situace mění k nepoznání. Dokonce i finančně zajištění jednotlivci i rodiny si častěji sjednávají pobyty sami, zpravidla online. Dopravu pak řeší nízkonákladovými společnostmi nebo na vlastní pěst.
Čím se na dovolenou dopravit
Nejraději máme osobní auta, v každé rodině jsou většinou dvě a cestovní komfort je s jinými dopravními prostředky nesrovnatelný. Jízdy autem představují zhruba dvě třetiny všech cest, necelou jednu třetinu letecká doprava a vlaky a autobusy, případně bicykly, tvoří jen několik procent.
Kolik dnů
Nejčastěji to bývá 7 dnů, tedy 5 dní dovolené a pobyty od soboty do soboty. Čtrnáctidenní volno ustupuje do pozadí, ale začíná se silně prosazovat dovolená na deset dnů. Údajně je týden k rekonvalescenci a odpočinku příliš krátký a 14 dní zbytečně dlouhých.
Tuzemsko nebo zahraničí
Značnou odezvu v turistickém ruchu vyvolala vlna migrace obyvatelstva rozvojových zemí a lokalit postižených válečnými konflikty. Ta se nejvíce projevuje v průmyslově vyspělých evropských zemích. Češi jsou národem veskrze opatrným a raději se konfliktním situacím vyhnou, tím pádem rapidně klesá zájem o cestování do zahraničí a roste objem pobytů v tuzemsku. K tomu také přispívá množství modernizovaných ubytovacích zařízení a také forem netradičního pobytu, jako jsou včelí domy, bydlení ve vlakových kontejnerech, v korunách stromů, v hausbótech apod.