Asertivitě se nenaučíte ze dne na den. Je třeba ji procvičovat doslova roky. Pokud se ale zadaří a Vy se skutečně dokážete stát pány svých emocí, vyhráli jste jeden z nejvýhodnějších bojů svého života. Asertivita totiž nepřináší pouze komfort oběma argumentujícím stranám. Naučíte se vycházet s lidmi, se kterými nikdo jiný nevyjde. Naučíte se získat trpělivost s dětmi. Přestanete si cizí poznámky připouštět k tělu. A pokud potkáte nebezpečného člověka, nepoštvete si ho proti sobě.
Uvědomte si, že o tom, co je morálně správné, rozhodujete do velké míry Vy sami. Až Vás bude někdo kritizovat za Vaše postoje, nebo chování, zkontrolujte své svědomí a popřemýšlejte, zda dáváte druhému za pravdu. Někdy je pravda krutá a my se ji snažíme raději nevidět. Jindy bezmyšlenkovitě přijímáme postoje ostatních jako dogma. Zahleďte se dovnitř sebe. Pokud konáte s čistým svědomím, kritika ze strany ostatních by se Vás neměla dotýkat.
Jak na to?
Zaměřte se na momenty, kdy cítíte pocit viny. Kdy si přejete, abyste byli onu větu nikdy neřekli. Tyto momenty pak vnímejte jako důležitá data, analyzujte je. Měl člověk, který Vás kritizuje pravdu? Nebojte se změnit názor a povězte mu to.
Dovolit si změnit názor je při nácviku asertivity zásadní. Často na nás někdo vystartuje se svým: ,,Ale vždyť jsi minule tvrdil, že…" Nebojte se názor změnit. Dovolte si přiznat chybu a nenechávejte se takovýmito manipulačními technikami zapresovat do nepříjemné situace. Pokud něco dělat nechcete, nedělejte to.
Jak na to?
Nebojte se přiznat celou pravdu. Až Vás příště kamarád pozve na návštěvu, svěřte se: ,,Bojím se, že se budeš zlobit, když odmítnu. Ale tenhle víkend se po náročné práci chci prostě jenom válet v posteli a relaxovat." Nemusíte se vymlouvat a vytáčet. Slušný člověk bude Vaši upřímnost respektovat.
A pokud mé techniky nefungují?
Pak přistupte k technice "kolovrátek." Opakujte svůj postoj, dokud druhá strana nepochopí, že s Vámi skutečně nehne.