Patřím mezi typy lidí, kteří rádi podpoří české výrobky a potraviny. Jenže je čím dál složitější je vůbec najít. Například když vejdu do jakéhokoliv potravinového řetězce a chystám se zakoupit jablka, regály jsou přeplněné nejrůznějšími odrůdami ze Španělska, Itálie nebo Francie. Chcete-li ta česká, najdete je v té nejzadnější bedýnce, v mnohých obchodech je nemají vůbec. Přitom po celé České republice potkávám jabloně, na kterých jablka doslova hnijí.
Řešením jsou pro mě farmářské trhy. Prakticky už jinde ovoce ani zeleninu nenakupuji. Navíc si mohu popovídat přímo s prodejci a zjistit si o daných produktech veškeré informace.
Vlastně jsem celkově milovník jakýchkoliv trhů a jarmarků. Vždy, když se v našem okolí nějaký koná, pravděpodobně se tam se mnou setkáte. Ať už to jsou ty Vánoční, či řemeslné, každé trhy mají své kouzlo. A samozřejmě spoustu trhovců s kvalitními českými výrobky.
Mouku jsem se naučila nakupovat přímo od mlynáře, resp. jezdím do vyhlášeného místního mlýna, kde mám jistotu, že vše pochází z českého obilí. Mouku přímo od výrobce navíc seženete ve větším balení, takže jste nejen ekologičtější, ale i ekonomičtější.
Byli jste někdy přímo u farmářů doma, tedy na farmě? Můžete zde vidět celý proces výroby a rovnou si od nich zakoupit hotové výrobky. Mléko, jogurty, kozí či ovčí sýry… cokoliv vás napadne. Mimo jiné je to skvělý nápad na nedělní výlet s rodinou.
Dalším tipem, jak můžete podpořit české výrobce, je kupování výrobků s logem „Český výrobek“. Najdete ho na potravinářských i nepotravinářských výrobcích, kterým byla udělena speciální licence-tedy splnily podmínky výroby v ČR.
Jednoduše si zmapujte své okolí a budete se divit, kolik lokálních výrobců a pěstitelů se ve vašem kraji nachází. Bohužel jejich častým problémem je nedostatečná reklama. Proto si k nim musíte najít cestu sami.