Dezinformační weby působí v demokratických zemích již řadu let. Často nejde jen o rychle se společností šířící nevinné žertíky, nebo úsměvné přesvědčování několika jedinců sebe sama například o tom, že Země je placatá.
Když vláda nechala krátce po vojenském útoku na Ukrajinu ze strany Ruska zablokovat několik dezinformačních webů, vznesla se vlna kritiky. Na údajně nebezpečnou cenzuru, která nás vrací do doby, kdy u nás neexistovala svoboda slova. Dále jsme mohli od kritiků slyšet, že tím byl narušen institut svobody projevu a že jde o útok na demokracii. Ze strany kritiků se jedná o nepochopení důležitosti takového rozhodnutí. Ve skutečnosti i cenzura v demokratické společnosti má své místo.
Diktatury celkem logicky vnímají demokratické společnosti, jako nepřátele. Představují pro ně nebezpečný příklad a inspiraci pro jejich obyvatele, který by je mohl vést k touze po změně režimu, protože životní úroveň běžných lidí v totalitním režimu před tou v demokratických zemích neobstojí. Proto mají totalitní režimy potřebu se proti demokracii vymezovat. Velmi efektivní způsob jak svobodně smýšlející části světa škodit jsou hoaxy. Rychle se šíří internetem a vždy si najdou své posluchače, kteří jsou ochotni uvěřit. Stačí nedostatek kritického myšlení a pohodlnost konzumentů si ověřovat zdroje. Internetem přes své přátele nabalují jako lavina další konsumenty a vytváří tím přesvědčenou komunitu, s kterou lze dále pracovat. Čím je taková komunita početnější, tím je silnější. Pro určitý typ politických stran představují vítanou politickou sílu, kterou lze ovládat pro zajištění svých zájmů.
Vedle svobody slova má každá společnost svá pravidla, podle kterých se řídí. Proto je třeba umět rozlišovat mezi svobodou projevu a úmyslem někoho uvést v omyl za účelem poškození. Mezi tím existuje někdy jenom tenká čára. Z důvodů jejího nepřekročení nechávaly demokracie dezinformační weby léta na sebe útočit. To mělo své viditelné následky. Příkladem v roce 2016 proběhlo referendum o členství Spojeného království v Evropské unii s poměrně těsným výsledkem. Jen 51,9% hlasů bylo pro vystoupení z Evropské unie. Přitom probíhala na straně zastánců i odpůrců kampaň, při které měly dezinformační weby svojí důležitou roli. To, že jejich informace se v průběhu času ukázaly, jako nepravdivé na výsledku hlasování již nic nezmění.
Potom co totalitní režim v Rusku vyvolal válku na Ukrajině, kde denně umírají civilisté včetně dětí při ostřelování lidí a bombardování měst o které lže a pod hrozbou vězení zakazuje objektivně informovat, již nelze tolerovat tímto režimem podporované dezinformační weby, ani z důvodu svobody projevu. Rusko nevede válku jen proti Ukrajině, ale vede jí proti celému demokratickému světu. Vedle touhy ruského diktátora po obnově ruské říše po vzoru CCCP bylo jeho motivací k vyvolání války skutečnost, že se obával změn, ke kterým na Ukrajině docházelo. Svobodná demokratická společnost bez oligarchických struktur na Ukrajině by se mohla stát nebezpečnou inspirací pro změny v Rusku.
V době války je třeba někdy přijímat rychlé rozhodnutí a blokace dezinformačních webů patří mezi ně. Následně lze řešit otázku, zda by se problém nedal řešit jiným způsobem, který by tak nezasahoval do práva na svobodný projev. Nicméně to je otázka času, který si v současné situaci nemůžeme dopřát. Je nepřijatelné nechat nepřítele působit zde tímto směrem, protože to může mít negativní následky. Ostatně krátce potom co byly na Rusko uvaleny ekonomické sankce přišla odpověď skrz nové hoaxy.
ČNB zahájila kroky k odnětí licence české pobočky Sberbank. Z důvodu masivního odlivu vkladů. Ten nastal díky politické situaci a ekonomických sankcí na ruskou ekonomiku, jejíž je Sberbank součástí. Díky těmto okolnostem a rychlému odlivu klientů skončila jinak finančně zdravá česká pobočka banky. Vzápětí se objevil hoax, který útočil na jinou tentokrát silnou a zdravou evropskou banku. Jednalo se o falešné varování, že tato banka je další na řadě. Kdo má účet, tak si měl rychle vybrat peníze, nebo o ně přijde. Samozřejmě se nic takového nestalo. Nicméně pokud by se našlo dostatek klientů s nedostatkem kritického myšlení, tak lze dostat do problémů kteroukoliv bankovní instituci.
Rusko vede vedle klasické války i takzvanou hybridní, kde hlavní zbraní jsou dezinformace. Snahou je rozdělovat společnost a ovlivňovat myšlení. V současné situaci si vláda nemůže dovolit nechat volně působit dezinformační weby.