Člověk by řekl, že senioři jsou již životem zkušení a moudří lidé s nutnou dávkou rozumu. To je samozřejmě pravda, jen díky vlivu stárnutí má náš mozek tendence se přestat učit novým věcem. Starší lidé tedy nemívají tak velký zájem o to, aby se nadále vzdělávali a aspoň trochu drželi krok s moderní dobou.
Což o to, dovednosti, jako jsou například zapnutí myčky, zacházení s chytrým telefonem nebo objednání si jídlo až domů nejsou schopnosti, na niž by byli dnešní senioři životně závislí. Co když se ale budeme bavit o finanční gramotnosti? Vědí lidé důchodového věku, jak nenaletět mile se tvářícím lidem v reklamě na zdánlivě výhodné půjčky? Jak si spočítat úroky? Zda mají na to, aby zvládli půjčku splatit a nenechali se okrást o svoje už tak nízké důchodové příjmy?
Finanční zabezpečení
Ruku v ruce jde společně s finančním zabezpečením, také zabezpečení sociální, které u nás stojí na státní sociální podpoře, sociálním pojištění a sociální pomoci. Sociální podpora spočívá v pomoci od státu, kde sám stát posoudí, zda ji skutečně potřebujete, na rozdíl od sociálního pojištění, které je garantované státem a řeší situace, na které se lze předem připravit. Sociální pomoc je zabezpečení v sociální nouzi, kdy se o sebe člověk není schopen sám finančně postarat.
Seniory by měl finančně zabezpečit stavební důchod, který každý z nich dostává jednou za měsíc. Tyto důchody ale kolikrát sotva stačí na pokrytí základních životních potřeb a na nákup léků. Proto je dobré, aby si každý člověk v produktivním věku ukládat své úspory na dobu, kdy již nebude moci pracovat a nemusel živořit jen s penězi, které mu dá stát. Pro představu, průměrný důchod v roce 2019 činil 15 336 korun. Většina obyvatel ale ani na ten nedosáhne a jejich příjem se pohybuje kolem 10 000 korun.
Samozřejmě je zde furt možnost, že lidé důchodového věku mohou chodit stále do práce. Ale, ne každému to dovolí zdravotní stav.
Důchodové pojištění
Ač je to k nevíře, důchodové pojištění nemusí nutně pobírat pouze senioři. Tento druh pojištění se vztahuje i na jedince, kteří trpí invaliditou a nebo jim zemřel živitel. Příjem tohoto typu pobírá u nás v České republice přes 25% občanů, na jejichž financování se podílí ekonomicky aktivní občané a zaměstnavatelské organizace.
Pro podání žádosti o důchod musí člověk navštívit Okresní zprávu sociálního zabezpečení. Výše důchodového platu se odvíjí od výše předdůchodového platu a stanovené individuální a základní výměře.
Komunikace se seniory v oboru finanční gramotnost
Existuje hned několik způsobů, jak se staršími lidmi komunikovat a vzdělávat je v oboru finanční gramotnosti. Komunikační šum nastává převážně ve chvíli, kdy přijdou na řadu slova převzatá z cizích jazyků, nejen u finanční gramotnosti. Senioři často nerozumí výrazům, jako jsou například akontace (platba předem), akreditiv (bankou garantovaný způsob úhrady ve chvíli, kdy kdy dojde k předání platby), anuita (stálá platba hrazena v pravidelných intervalech), benchmark (porovnávání vlastních produktů s produkty organizace pro nás vhodné k poměřování produktů), devalvace (znehodnocení měny) atd.
V době, kdy naši senioři chodili do škol a měli možnost se financím věnovat sice existovali banky a bankovní účty, ale jejich služby nebyli tak rozsáhlé, jako tomu je dnes. Neexistovali půjčky online, kreditní a debetní karty i obcházení domů s nabídkou všemožných, rádoby výhodných, bankovních služeb, či prodejem různých produktů, bylo zcela výjimečné.
Proto je dobré, při jakékoli komunikaci se starší generaci hledat slova a výrazy, kterým budou rozumět všichni zúčastnění, následně se informovat, zda danému výrazu rozumí a popřípadě jej zjednodušeně vysvětlit.