Vyřízení úvěru není tak jednoduché, jak by se mnohým mohlo zdát. V případě nepozornosti nebo nedbalosti může nastat chyba, která vás ve výsledku povede k zamítnutí žádosti. Na co si dát pozor a co nezanedbat? Jak zvýšit svou bonitu a co to vůbec bonita je?
Podle nejnovějších statistik se alespoň jednou za život setká s půjčkou každý druhý Čech. Z toho vyplývá, že asi není zapotřebí příliš rozebírat, k čemu taková půjčka vlastně slouží. Dostat se do situace, kdy potřebujeme větší obnos peněz, které nemáme k dispozici, není vůbec těžké. Je však zapotřebí umět o úvěr správně požádat a splnit veškeré potřebné náležitosti. Pojďme se společně podívat na nejčastější důvody, které zhatí žádost o úvěr v jejím zárodku.
- Nízká bonita žadatele
V současné době je na trhu přebytek likvidity a banky musí doslova bojovat o každého nového klienta. Zamítnutých žádostí, i přes tento fakt, neustále přibývá. Každý žadatel totiž musí ještě před samotným schválením úvěru projít schvalovacím procesem a vyhodnocením jeho bonity.
Pokud je bonita žadatele příliš nízká, je to pro banku jasná faktor, že žadatel v budoucnu nebude schopen dostát svým závazkům. Pokud by banka tento krok neučinila, mohla by být později smlouva napadnuta pro její neplatnost.
- Nesplnění zákonem daných podmínek
Věřitelé si své podmínky nastavují individuálně, jiné jim zase přímo předepisuje zákon o spotřebitelském úvěru. Mezi ty nejzákladnější můžeme zařadit plnoletost, bydliště na území České republiky nebo pravidelný měsíční příjem. I když se najde i celá řada nebankovních společností, které nabízí například hypotéku bez příjmu Hypotekybezregistru.
Banky povětšinou zamítnou i žádosti od žadatelů, jejichž údaje jsou vedeny v registru dlužníků. Všechny zamítnuté žádosti se rovněž zaznamenávají v registrech, kam mají všechny bankovní i nebankovní instituce přístup.