Nitroděložní tělísko
Malý prostředek ve tvaru T může být jak hormonální, tak i nehormonální.
Hormonální funguje na bázi hormonu progestinu, který zahustí hlen děložního hrdla, a zabrání tak spermiím k průniku.
Nehormonální brání vniknutí tak, že naše tělo pozná, že je v něm něco, co do něj nepatří, a tak se ho snaží odstranit pomocí bílých krvinek, které ničí spermie. Na tělísku se nachází i drátek z mědi, zlata, stříbra nebo slitiny zinku, který podporuje bránění.
Tělísko zavádí gynekolog. Vyměnit ho musíte minimálně po 3 letech, záleží na typu. Vyndat ho můžete jinak kdykoliv.
Jeho výhody jsme si tedy v podstatě objasnili, ale co ty nevýhody?
Pokud máte nepravidelnou menstruaci, tato metoda pro vás nebude vhodná, pokud zvolíte tu bez hormonů. Menstruace totiž bývá silnější a delší.
Hormonální tělísko způsobuje nízký počet menstruaci, nebo dokonce žádnou právě díky hormonům, na které vaše tělo obecně nemusí reagovat zrovna dobře. Je možný výskyt infekcí, obzvlášť pokud máte sex s více muži po dobu užívání tělíska. Na druhou stranu ale chrání před různými nádory, cysty, záněty a mimoděložním těhotenstvím.
Antikoncepční náplast
Velmi pohodlná metoda, kdy stačí po dobu 3 týdnů v určený den nalepit náplast a po týdnu ve stejný den ji zase vyměnit. Po skončení 3 týdnů následuje týdenní pauza, kdy nastává krvácení. Poté se opět vrací k 3 týdennímu nalepování.
Náplast se lepí na zadek, břicho, vnější část paže a horní část trupu. Neměla by se lepit v blízkosti prsou kvůli výskytu hormonů. Její výdrž je velmi dobrá, nemusíte se bát pocení, vody ani tepla.
Zní to jako zázrak, že? Pojďme se podívat na nevýhody:
Možná už vám to došlo.. hormony. Stejně jako u každé hormonální antikoncepce vás zde můžou čekat vedlejší účinky jako je bolest hlavy, krvácení mimo cyklus, změny nálad a tak dále.
Pokud vám je více jak 45 let či vážíte nad 90 kg, nelze tuto metodu využívat. To samé platí pro silné kuřačky a ženy s kardiovaskulárními potížemi.
Pesar
Nyní se vrhneme na poslední metodu dnešního článku, která je nehormonální, tudíž zde nemusíte řešit žádné vedlejší účinky.
Na trhu můžete najít buďto tvarované diafragmy, které znáte spíše, nebo cervikální klobouček. Tvarované diafragmy mají tu nevýhodu, že je nemůžete používat, pokud máte zakloněnou dělohu. Pro tyto případy je tu ale právě cervikální klobouček.
Oba druhy pesarů lze použít s kondomem. Zavádí se 15 minut až několik hodin před stykem společně se spermicidním gelem, který zvyšuje účinnost, a vyndávají se minimálně 6 hodin po něm, ne však déle, než 24 hodin! Jejich trvanlivost je až 2 roky, doporučeno je ale měnit je po 1 roce. Cena se pohybuje okolo 1 000,- Kč.
A nevýhody?
Manipulaci s pesarem se musíte naučit, tudíž je lepší zezačátku používat i kondom, který také jako jediná metoda chrání před pohlavními chorobami.
Cervikální klobouček není možné používat při menstruaci.
Jestliže tedy hledáte příjemnou nehormonální antikoncepci, je to dobrá volba.