Zánět prostaty je velmi nepříjemné onemocnění, provází jej obvykle obtíže při močení, v moči se může objevit krev, anebo může mít moč i odlišné zbarvení. Zánětlivý proces provází také bolesti, které se objevují jak v okolí konečníku, tak i v podbřišku, v zádech či v tříslech, a bolestivá může být i erekce, tedy ztopoření pohlavního údu.
Onemocnění je poměrně dobře léčitelné, nejedná se o zhoubný, rakovinotvorný proces, ovšem mnohem efektivnější cestou je prevence. V některých zdrojích se uvádí, že jakmile se muži blíží věku padesáti let, roste významně pravděpodobnost vývoje této choroby, a v seniorském věku již má s akutní prostatitidou Erectmax.cz zkušenost přibližně polovina z nich.
Jak chorobě předcházet
Změna stravy – velký podíl na problémech s prostatou má strava typu fastfood, sladkosti, živočišné nezdravé tuky, uzeniny a červené maso. Pochopitelně také alkohol, cigarety a kofein. K výraznému zlepšení dochází tehdy, přejdete-li spíše na rostlinnou stravu s dostatkem vlákniny, zdravých rostlinných tuků (olejů lisovaných za studena), celozrnných obilovin, ovoce, zeleniny, ořechů a luštěnin. Jinými slovy, důležité je tělu poskytnout výživu, aby prostata jako orgán mohla být dostatečně regenerována.
Spánek – k regeneraci prostaty (a nejen prostaty) přispívá dostatečný a vydatný spánek, cca 8 hodin denně. Spěte v úplné tmě a vypněte na noc mobil, počítač, a hlavně Wi-Fi.
Pohyb – na prostatu zabírá i vhodný pohyb, např. turistika, tenis, badminton, plavání či cyklistika.
Psychika – snažte se vyhnout stresu, protože ten je největším zabijákem prostaty a také s tím související erekce, a samozřejmě má vliv na další procesy v lidském těle.
Adaptogenní rostliny – skvělou volbou pro prevenci i léčbu prostaty jsou adaptogenní rostliny, např. Ženšen, Maca peruánská či Kotvičník zemní. Adaptují organismus na působení stresu, brzdí vyplavování stresových hormonů a nastolují v těle opětovnou hormonální, a tím i psychickou rovnováhu.