Hypotéka v současnosti patří mezi nejpočetnější úvěrové produkty a v nabídce jí má většina bankovních společností. Jedná se také o nejvýhodnější úvěr, alespoň co se úvěrové sazby týče. Ovšem vlivem inflace se aktuální úroková sazba pohybuje kolem 4,5%, což je nejvíce za posledních dvacet let. Česká národní banka se tak snaží zmírnit následky inflace a je tedy jen otázkou, kdy se dočkáme opětovného navýšení sazby.
Na hypotéku zkrátka už nedosáhne každý, jako tomu bylo v minulosti. ČNB navíc neustále zpřísňuje požadavky na žadatele, kteří ji jen stěží dokáží vyhovět. Připočtěme si i vysokou cenu stavebních pozemků, nemovitostí či stavebního materiálu. I vlivem celosvětové pandemie, která ochromila dodávky nejenom ze stavebního sektoru. Pokud tedy o hypotečním úvěru na bydlení uvažujete, není čas otálet! Úroková sazba může dál růst i po dalších několik měsíců a je jen otázkou, zda se někdy vrátí na hodnotu před pandemií.
Účelová nebo neúčelová hypotéka
Na trhu máme v podstatě dvě varianty hypotečních úvěrů – účelové a neúčelové. Ty účelové jsou opatřeny řadou restrikcí ze strany banky, na druhou stranu vám mohou nabídnout velmi příznivý úrok vzhledem ke dlouhodobým spotřebitelským úvěrům. Zpravidla lze tento typ úvěrů čerpat jen za realizací vlastního bydlení. Schválení hypotéky je navíc vždy podmíněno zástavou nemovitosti.
Neúčelový úvěr tzn. americká hypotéka či americká hypotéka bez registru jsou v tomto ohledu mnohem benevolentnější. Mnoho lidí je volí právě z důvodu, aby nebyli bankou tolik limitováni. Nevýhodou je však jejich vyšší úroková sazba, která může být u některých věřitelů i dvojnásobná. I zde je zapotřebí ručit nemovitostí, která v případě nedodržení smlouvy ze strany dlužníka může propadnout bance/nebankovní společnosti. Navíc počítejte i s kratší dobou splácení či menší výší úvěru.