Dejte přednost zeolitu před deodoranty
Na trhu byste objevili desítky, možná stovky či tisíce druhů deodorantů a různých pohlcovačů pachů, které pracují na chemické bázi. V podstatě vylučují vonné látky s nějakým nosným médiem, a pokud vyloženě nejde o čistý éterický olej (např. silice z mízy borovic), je to chemický koktejl různých látek, ne zrovna vhodných pro dlouhodobé využívání v domácnosti.
Výhodnější je jít přírodní cestou a vsadit na prostředky neškodné a dokonce i levnější. Do této kategorie patří i zeolit. Je to vulkanická hornina (aluminosilikát neboli hlinito křemičitá vyvřelina), velmi dobře dostupná v různých frakcích (velikostech zrn) a hlavně schopností absorbovat různý organický zápach, který se v domácnosti vyskytuje. Kromě toho pohlcují i plísně, kterým se daří ve vlhkém a nedostatečně odvětraném prostředí.
Můžete zeolit využít u odpadkového koše, v botníku s obuví či jako součást toalety a podestýlky zvířecích mazlíčků. Nerost pohlcuje i pachy při vaření, např. připálený tuk nebo některé nelibé odéry fermentovaných potravin.
Bazénová filtrace
Není žádným tajemstvím, že se zeolit nasazuje do filtračních nádob k bazénové filtraci, kde zastoupí křemičitý písek. Nahradí jej svými schopnostmi zachytit mechanické nečistoty mezi jednotlivými zrnky a přidá k tomu ještě dvě vlastnosti, jimiž písek nedisponuje.
Tou první je zmíněná schopnost pohlcování chemikálií do útrob minerálu, uvnitř zeolitu se totiž nachází soustava mikroskopických dutinek a ty navyšují filtrační schopnosti o další procenta navíc. Tím se šetří prostředky bazénové chemie a zvyšuje se výkon filtrace, aniž by bylo přetížené čerpadlo.
Druhý bonus spočívá v jevu, označovaném jako iontová výměna. Zeolit velmi ochotně nasává dusíkaté toxické látky a uvolňuje do okolního prostředí některé minerální prvky neškodné či naopak prospěšné. Zeolit je vyhlášeným likvidátorem amoniaku, což je velmi důležitý proces právě v bazénech a vířivkách, kam se amoniak dostává z naší pokožky (z potu) a uplatní se i v akvarijních filtracích.