Vsaďte na ořechy
Budete-li nenápadně (a opravdu nezištně, s čistými úmysly) sledovat, co si lidé vkládají do nákupního vozíku v hypermarketech, zjistíte, jak na tom asi jsou a budou se svým zdravím v dohledné době. Bohužel stále převládá vliv bílého cukru a pekárenských výrobků z bílé mouky, což vyvolává chuťovou závislost a deformaci chuťových buněk, takže nám pak mohou připadat přirozené přírodní zdroje potravy příliš mdlé a nevábné. Stává se to často i dětem, které raději sáhnou po čokoládě, než aby se zakously do sladkého jablka.
Tentýž osud potkal i ořechy, zatímco koronavirus řadu lidí přesvědčil o tom, že je třeba věnovat zvýšenou pozornost imunitě a především vitamínu C, ořechy zůstávají dál stranou zájmu. Zkrátka nakupujeme houfně pomeranče, citrony, okurky, papriky, což je sice dobře, ale na seznam významných potravin ořechy patří zrovna tak.
Do této „oříškové rodiny“ řadíme i makadamové ořechy, dováží se k nám převážně z Austrálie a Nového Zélandu, jsou poměrně drobné a mají velmi tvrdou skořápku. Obsahují všechny nejdůležitější stopové prvky a minerály pro stavbu buněk kostí, svalů, chrupavek i měkkých tkání orgánů, vykazují vysoký obsah zdravých tuků, antioxidantů a základních složek potravy, jimiž jsou proteiny a složité sacharidy. Můžeme jimi obohatit oříškové směsi na chroupání u televize, ale to není zdaleka jediný způsob využití.
Ořechy a sušené ovoce můžeme mít v zásobě uskladněné doma ve větším množství a jíst je v podstatě denně. Hodí se při sportu, na výletech do přírody, v zaměstnání i při cestování. Výhodou směsí ořechů a sušeného ovoce je snadná skladovatelnost, můžete je mít u sebe např. v plastovém sáčku se zipem nebo v plastové malé dóze a občas si nabrat hrst, která vám dobije baterky. Vsaďte raději na hrst makadamových, vlašských, lískových, kešu či pekanových ořechů s rozinkami, švestkami nebo meruňkami a nahraďte jimi běžné sladkosti z obchodů. Odměnou bude vaše pevné zdraví.