V našich zahradách se vyskytují dva druhy kopřiv. Kopřiva žahavka je jednoletá rostlina. Kopřiva dvoudomá je vytrvalá a robustnější a je také významná bylina, ze které si děláme jarní životabudiče.
Málo se ale ví, že tato rostlina je zásadní pro život některých druhů motýlů, tedy pro výživu jejich housenek. Jedním z motýlů je babočka, jejichž housenky žijí často pohromadě a živí se listy kopřiv. Tento motýl a jeho housenky jsou často z neznalosti ničeni. Babočka na zahradě žádné škody nedělá. Dospělé jedince vídáme většinou až koncem léta a na podzim a bohužel z přírody mizí. Tito krásní motýlci se dají zahlédnout v místech, kde je opadané zralé ovoce, které kvasí. Motýli se dokážou věnovat hodokvasu po celé hodiny společně s vosami, až začnou být malátní a mají i problém s létáním, což je zaviněno vznikajícím alkoholem v ovoci.
Babočka admirál je motýl tažný, který k nám přilétá z jihu na začátku jara. Jejich počet je kolísavý a hodně záleží na počasí. Samice kladou vajíčka na svrchní stranu listu kopřiv. Housenky se před predátory chrání tak, že listy spřádají okraji k sobě. Housenky se na kopřivách i kuklí. Využívají k tomu vrcholové části kopřiv, které ohýbají a spřádáním z listů a květů si udělají komůrku, ve které se housenka zavěsí a utvoří šedou kuklu. Po dvou týdnech se líhnou motýli nové generace a jejich přežití závisí na teplotě okolí.
S přicházejícím podzimním ochlazením se v motýlech probudí migrační pud a můžeme je spatřit na přelomu září a října letět ve skupinách na jih. Podobně se u nás chová i babočka bodláková, která kromě kopřiv využívá i bodláky. Tyto babočky jsou známé tím, že migrují i v milionových počtech společně, což vytváří nepopsatelnou podívanou. Takový ojedinělý jev se dal pozorovat například v Turecku. Je popsaný jako pruh široký 200 metrů letící asi 2 metry nad zemí, který prolétal kolem pozorovatelů asi 3 hodiny a odhadem to bylo 15-18 milionů motýlů.