Statistika za uplynulý rok hovoří jasně. Lidé berou svá osobní data na internetu na lehkou váhu. Stále se hojně používají ta nejjednodušší hesla. Zneužití profilu se pak přímo nabízí. Na prvním místě se už pár let drží postupka 123456.
Možná si říkáte: „Kdo si to má všechno pamatovat?” Je pravda, že míst, kde se musíme přihlašovat je mnoho. Útočníků ale ještě více. Dejte si proto pozor.
Nejen jednoduchá slova jsou problém
Na čistě číselné postupky vzestupné i sestupné úplně zapomeňte. Slovo “heslo” je lehce překonatelné, i pokud je napsáno v jiných jazycích. Není tomu jinak ani v případě slov jako qwerty, admin, iloveyou a podobně. Takové zabezpečení prolomí i hacker začátečník. Stačí to prostě zkusit. Opatrně na použití svého vlastního jména, data narození, jména příbuzných a domácích mazlíčků. Pokud už je někdo natolik schopný, že se vám do počítače dostane, není pro něj překonání takto slabého hesla nic náročného. Stačí zabrousit do historie internetového prohlížeče a podívat se na název profilu, který navštěvujete.
Velkou chybou je také používat vždy a všude stejné přihlašovací údaje. Stačí prolomit emailovou schránku a už se útočník dostane i do internetového bankovnictví a ještě se přitom zesměšní v internetové diskusi. Samozřejmě vašim jménem.
Jak vytvořit správné heslo
- Mělo by se vám dobře pamatovat a zároveň bude problematické ho odhalit.
- Minimem je 8 znaků.
- Nezapomeňte střídat malá a velká písmena, číslice a speciální znaky.
- Nepoužívejte naopak českou klasiku tedy háčky a čárky. Mohli byste si zadělat na problém na zahraniční dovolené. Kde by se vám nemuselo přihlášení zdařit.
- Pokud vás někdo může při zadávání hesla pozorovat, je třeba ho pravidelně měnit.
- Noste jej pouze ve vlastní hlavě.
- Využijte například první věku své oblíbené písničky a jako heslo použijte počáteční písmena slov, které obsahuje. A doplňte je podle pravidel, která už po přečtení tohoto článku znáte.