Různými druhy svalových dysbalancí v současnosti trpí prakticky každý. Je jedno, zdali pracujete manuálně nebo sedíte celý den zavřený v kanceláři u počítače. Pokud nechcete trpět do konce svého života bolestí zádových svalů, případně i dalšími potížemi s tím spojenými jako jsou nevolnost nebo potíže se zrakem, měli byste začít honem cvičit. Tím však není myšleno zvedání činek nebo běhání dlouhých tratí, ale hlavně strečink postižených oblastí a posilování jádra těla.
Lepší stabilita
Střed těla neboli core, je ke správnému držení těla naprosto nezbytný. Je-li oslabený, zákonitě dochází ke svalovým nerovnostem a tím pádem i bolestem. Střed těla netvoří pouze jeden jediný sval, ale rovnou celá plejáda svalových struktur. Jedná se o přímý břišní sval, bránici, multifidus a svaly, které se nacházejí v oblasti pánevního dna. Tyto svaly však jen těžko dokážete posílit pouze lehy sedy nebo podobnými cviky. Aby váš trénink byl úspěšný, je nutné se v první řadě naučit správně dýchat. Většina lidí totiž dýchá špatně. Je potřeba nabrat vzduch nejen do plic, ale pocitově i do břicha. Díky tomu se vám stáhne bránice a zapojí se všechny potřebné svalové struktury. Bez správného dýchání není možné střed těla kvalitně posílit. Jakmile správné dýchání ale zvládnete, můžete se dát hned do posilování. Existuje celá řada cviků, které můžete provádět.
Plank
Asi nejznámější a nejpopulárnějším cvikem, který se používá na posílení středu těla, je plank. V našich končinách známý též jako prkno. Principiálně jde o jednoduchý cvik, který však budete muset nejprve natrénovat. Klekněte si na všechny čtyři, ramena a lopatky natlačte co nejvíce dozadu. Začněte dýchat do bránice a jakmile budete mít pocit staženého břicha, pomalu přejděte do základní pozice kliku. Páteř musí být v rovině. Celou dobu dýchejte do břicha. Na začátku vám bohatě bude stačit třicet vteřin po třech sériích. Až se stanete zkušenějšími, můžete zvednout jak délku cvičení, tak i počet opakování.